Batimetrijsko i morfološko snimanje devet prirodnih jezera u Republici Hrvatskoj
Okvirnom direktirom o vodama odnosno novijim pristupom upravljanja vodama naveden je niz batimetrijskih, psalomoloških I morfoloških parametara bitnih za upravljanje vodnim tijelima jezera. Dosadašnja istraživanja navedenih karakteristika jezera u Hrvatskoj su vrlo ograničena, vezana za pojedinačne istražne radove i većinom nisu sistematizirana na način kojim bi se omogućila njihova homogena analiza na nivou vodnih područja. Projektom “Batimetrijska, psalmološka i morfološka karakterizacija prirodnih jezera u Republici Hrvatskoj“ proveden je prvi sustavni pregled prirodnih jezera takve vrste u Hrvatskoj, a obuhvaća devet prirodnih jezera: Vransko jezero (30.7 km2), Prokljansko jezero (11.1 km2), Jezero Visovac (7.7 km2), Jezero Vrana na Cresu (5.8 km2), Baćinska jezera (1.9 km2), Jezero Kozjak (0.8 km2) i Jezero Prošće ( 0.6 km2) u sklopu Plitvičkih jezera, Kopačevsko jezero (3.5 km2) te Jezero kod Njivica na otoku Krku (0,4 km2).
U tu svrhu proveden je niz terenskih aktivnosti: batimetrijsko snimanje, snimanje obala, fotodokumentiranje, psalmološko snimanje jezera te obrada podataka. Također je provedena hidrološka obrada podataka s vodomjernih postaja (trajnosti vodostaja), a na temelju izrađenog 3D modela izračunate su prosječne dubine i volumen jezera pri različitim trajnostima.
Za snimanje dna jezera korišten je hidroakustični dvofrekvencijski uređaj za podvodno mjerenje tla, dok je debljina sedimenta opažana subbottom profilerom (za sada probno na jednom jezeru), uređajem za opažanje debljine mulja u koritima rijeka i jezera. Obale su opažane aerofotogrametrijski bespilotnom letjelicom te je obradom generiran 3D model terena, a za područja koja nisu obuhvaćena batimetrijskim i aerofotogrametrijskim snimanjima korišteni su podaci prikupljeni satelitom za izradu 3d modela terena ili putem aerofotgrametrijskog snimanja zrakoplovom.